Malta Adası Hakkında

Malta Adası Hakkında
25 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 4.675 kez okundu.

Malta’da tatil yaparak ingilizce öğrenin

 

Akdeniz’in incisi Malta takımadaları, Malta, Gozo ve Comino adalarından oluşur. Takımadaların en büyüğü olan yaşayan tarih Malta, bilinen ilk insan kalıntılarının bulunduğu Calypso mağarası, ortaçağ tapınakları ve zindanları, tarih öncesi dönemlere ait antik kalıntılarıyla, bir açık hava müzesini andırır. 7000 yıllık bir tarihe sahip olan ada, aynı zamanda Rönesans katedralleri ve 17-18. yüzyıldan kalma barok stilindeki saraylarıyla da tarih ve mimari tutkunları için gözde bir merkez olma özelliğini taşır. Pek çok arkeolojik kazılara da ev sahipliği yapan bölge, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

Takımadaların kültür, ticaret ve yönetim merkezi konumundaki Malta, yaklaşık 200 km’lik muhteşem bir sahil şeridine sahiptir. Güneşin dört mevsim cömertçe parladığı ada için soğuk rüzgarlar, kar ve sis bilinmeyen terimlerdir. Elverişli iklimi ve coğrafi konumuyla dört mevsim binlerce turistin akın ettiği Malta’nın temiz ve berrak denizi aynı zamanda profesyonel ve amatör dalgıçlar için de eşsiz bir dalış merkezidir.

1800’lü yılların başından itibaren İngilizlerin egemenliği altında bulunan Malta’da 1964 yılına kadar kullanılan tek resmi dil İngilizce’dir. Malta, 1964 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, ve Maltaca adada konuşulan diğer resmi dil olmuştur. Bu süre zarfında İngiliz dili, yaşam tarzı, kültürü ve eğitim sistemi Malta’yla özdeşleşmiş, İngilizce her alanda yoğun olarak kullanılmıştır. Dünyada çift dilin koşulduğu bir kaç ülkeden biri olan Malta, halihazırda Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) üyesidir. Malta, aynı zamanda 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir.

Plaj voleybolu, yüzme, bowling, dans geceleri, öğrenci partileri, sinema ve tiyatro aktiviteleri, barbekü partileri, geziler Malta’da yapabileceğiniz aktivitelerden bazılarıdır.

Nüfusu: 410,290 (2007)

Resmi dili: İngilizce, Maltaca

Zaman Dilimi: CET (Central European Time), CEST (Central European Summer Time) zaman dilimleri kullanılmaktadır. Türkiye’den bir saat geridedir.

Coğrafya
Malta’da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri oluşturur. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

İklim

Malta Adaları, ılık geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3°C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6°C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.

Giyim

Malta’da hava genelde ılıman olduğu ve yazları sıcak geçtiği için, yaz aylarında ince, yazlık kıyafetler giymeniz önerilir. Malta’da denize girme fırsatınız olduğu için şort, mayo, bikini, güneş gözlüğü götürmeniz tavsiye olunur. Geceleri ise serin olabileceğinden yanınızda hırka, sweatshirt gibi kalın giysiler bulundurmanızda fayda var. Kış mevsiminde ise çokta kalın olmayan kışlık kıyafetler ve şemsiye bulundurmanız gerekir.

Elektrik

3 uçlu fişler – Havaalanlarında ve Malta’da da “travel convertor” (dönüştürücü) satın alabilirsiniz. Ayrıca satın almazsanız da çok ucuza convertor’ları Malta’da da bulabilirsiniz.

Ulaşım

Malta’da ülke içi ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur. Geniş karayolu ağı ülkenin en ücra köşelerine kadar uzanmaktadır. Malta’nın dünyaca ünlü, klasik otobüsleriyle her noktaya ulaşmak mümkündür. Ücretlendirme kısa ve uzun mesaf olarak yapılmakta ve kısa mesafe 20 cent (yaklaşık 0,85 Krs), uzun mesafe 40 cent (yaklaşık 1,7 TL) olarak ücretlendirilmektedir. Gozo ve Comino adalarına ise ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır.

Gezilecek Yerler

Müzeler

National Museum of Archaeology – Valletta

National Museum of Fine Arts – Valletta

War Museum – Valletta

The Palace Armoury – Valletta

Ghar Dalam Cave & Museum – Birzebbugia

Tarxien Temples – Tarxien

Hagar Qim & Mnajdra Temples – Limits of Qrendi

Maritime Museum (Ex-Naval Bakery) – Vittoriosa

Inquisitor’s Palace – Vittoriosa

Hal Saflieni Hypogeum – Paola

National Museum of Natural History- Mdina

History Museum of Roman Antiquities – Rabat

St. Paul’s Catacombs – Rabat

St. John Katedrali: 1572 yılında adından da anlaşılacağı gibi St. John Şövalyeleri için kurulmuş olan bu yapının dış mimarisi kadar iç mimarisi de bir başka güzeldir. İçerisinde bulunan Michelangelo’nun iki tablosu da ayrı bir özellik katmaktadır.

Şövalyeler Sarayı: Saray, şövalyeler dönemine ait bir çok eseri bünyesinde barındırıyor. Günümüzde ise bu saray Parlamento Binası olarak kullanılmaktadır. Sarayda bulunan zırh ve silahlar dünyanın en büyük koleksiyonudur.

Bahçeler

Her ne kadar Malta ikliminin karakteristiği uzun, sıcak yazlar ve nispeten az görülün yağışlar olsa da şaşırtıcı bir şekilde Malta Adaları’nın hemen her yerinde çok çekici bahçelere rastlayabilirsiniz. Bu bahçelerde çok az bulunan, nadiren rastlayabileceğiniz pek çok egzotik bitki bulunmaktadır. Bahçelerin bazıları Malta’nın tarihi surlarında ziyaretçilerine nefis bir deniz ve liman manzarası sunarken bazıları da kasaba ve köylerin merkezinde binaların arasında, yeşil ve huzur dolu birer vaha olarak ziyaretçilerin hizmetindedir. Kolaylıkla ulaşılabilen bu bahçelerde gerektiğinde dinlenebileceğiniz kafeler ve çocukların oynayabileceği alanlar da bulunmaktadır. Aşağıda bu bahçelerin bir listesini ve nasıl ulaşabileceğinizi bulabilirsiniz.

Upper Barracca Gardens – Valletta

Lower Barracca Gardens – Valletta

Hasting’s Garden – Valletta

Argotti Botanical Gardens – Floriana

St Philip Garden – Floriana

Sa Maison Garden – Floriana

Romeo Romano Garden – Santa Venera

Yacht Marina Garden – Msida

Old Railway Station Garden

San Anton Gardens – Attard

Howard Gardens – Rabat

Buskett Forest – Rabat

Safe Haven Garden – Senglea

St. Anne Square Garden – Marsaskala

Villa Rundle Garden – Victoria, Gozo

Baracca Bahçeleri: Büyük Limanı izleyebileceğiniz en güzel yer olarak bilinmektedir.  

Yemek

Malta yemekleri balık ve deniz ürünleriyle anılır. Ancak Malta’nın tropikal iklimi sayesinde bir çok sebze ve meyveyi bir arada bulmanızda mümkündür. Malta’ya özgü olan yemeklerin genellikle patlıcan kökenli olduğu söylenebilir. Malta mutfağının bir diğer başlıca yemeği ise makarnadır. Yemek kültürünü, birazda İtalyan tarzından aldıkları için pizza ve makarnayı her yerde bulabilirsiniz. Malta’da egzotik çorbaların sofralarda çok büyük önemi vardır.
“Soppa tal-armla”: Karnabahar çiçeği, ıspanak, hindiba, bezelye gibi sebzelere ek olarak içine konulan özel peynirlerle tatlandırılan bu çorbanın Malta’nın en meşhur yemeklerinin arasında olduğu söylenebilir. Keçi peyniri( gbejniet) denemek isteyeceğiniz tatlardan bir tanesi olabilir.  Kinnie adı verilen portakal ve aromalardan yapılan alkolsüz yerel içeceklerinin de tadına bakmadan dönmeyin!

Alışveriş

Malta’da büyük alışveriş merkezleri; başkent Valetta da, “Republic” ve “Merchants Street” bulunur. Malta, altın ve gümüş alanında ün salmış bir ülkedir. Valetta’nın arka caddelerinde bir çok gümüş ürününü bulabilirsiniz. Malta’da geleneksel olarak yapılan fakat çok yaygınlaşmamış olan bir sektör ise Malta saatleridir, bu saatler değişik tasarımları ile dikkatinizi çekebilir. Malta’da eğer bir antikacı arıyorsanız her şehirde bulabilmeniz mümkün. Gozzo; dantel, nakış ve el işi ürünleri ile ünlüdür. Hem el emeği, hem de uygun fiyat arıyorsanız, Gozzo Adası tam aradığınız yer. Mdınai; cam fabrikaları ve bu fabrikalarda üretilen değişik ve orijinal tasarımlı ürünleri ile ünlüdür. Hem değişik ve bir şeyler arayıp hem de ucuz bir fiyat olsun diyorsanız, Mdınai can fabrikalarını ziyaret etmelisiniz.

Para Birimi: Euro(€)

Bankalar

Malta’da Garanti Bankasının bir şubesi bulunmaktadır. Bu banka aracılığıyla yapacağınız para transferleri, Western Union gibi diğer para aktarma yönetmlerine göre çok daha hesaplı olacaktır.

Özgür Özdemir
Strand Towers, 36 The Strand Sliema SLM 07 Malta
Tel : (356) 232 88 000
Faks : (356) 232 88 160
Teleks : MW 1024 tgbmlt
Swift : TGBAMTMTXXX

Bankalar hafta içi sabah 8:30’dan 12:30’a veya 12:45’e kadar açıktır; bazı bankalar öğleden sonra da açıktır. Yazın çalışma saatleri cumartesi günleri hariç (11:30’da kapanırlar) aynıdır. Malta uluslararası hava alanında, bütün sene boyunca, 24 saat açık yabancı döviz büroları vardır.

ATM’ler 

Malta’daki bütün ana şehirlerde, kredi kartı ve PIN kullanarak nakit Malta parası çekebileceğiniz ATM’ler vardır. Ancak, çekilen paranın minimum £1.50 tutarında veya çekilen paranın %1.5 oranında bir ‘işlem ücreti’ alınacaktır ve kredi kartı borcunuzu ödeyene kadar nakit para faizi de ücrete eklenecektir.

Kredi Kartları

Visa, MasterCard veAmerican Express kredi ve alışveriş kartları, otellerde, restoranlarda, mağazalarda, seyahat acentelerinde ve kiralık araba acentelerinde yaygın olarak kullanılabilir.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: 356

 • 191 Polis
 • 196 Ambulans
 • 199 Yangın
 • 133 Telefon arıza
 • 190 Rehber
 • 194 Uluslararası operatör
 • 195 Saat kontrolü
 • 153 Hükümet bilgi servisi
 • 244371 AFM Helikopter
 • 238797 AFM Devriye botları
 • 247858 Ücret kontrol

Türkiye’ye Telefon Nasıl Açılır?: + 90 + alankodu + telefon numarası

Telefon kartları

Türkiye’de kullandığınız cep telefonu hattınızı Malta’da kullanabilmek için gitmeden önce uluslar arası dolaşıma açtırmanız gerekmektedir. Uluslar arası dolaşım tarifesinde (roaming) kullandığınız telefonunuza çağrı geldiğinde fatura hem çağrıyı yapana hemde size yansıtılmaktadır. Ayrıca çok sık karşılaşılmasada özellikle kontörlü telefonlar bazen Malta’ya girişte ilk bir iki gün çalışmayabilmektedir. Telefonunuz için kredi/kontörleri (€12) okulların etrafında ki hemen hemen her mağazadan satın alabilirsiniz. Malta’dayken Türkiye’yi aramanın en basit ve en ucuz yolu telefon kartlarıdır. Telefon kartlarını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ayrıca St. Julians’daki 24 saat açık Maltacom’dan alabilirsiniz. Bu kartların fiyatları €5 – €13 arasında değişmektedir. Ayrıca bazı yerlerde Internet telefonları da bulabilirsiniz.

Malta Tatil Günleri

01 Ocak Yeni Yıl
10 Şubat St. Paul’s Shipwreck
19 Mart St. Joseph
31 Mart Freedom Day
Mart/Nisan Good Friday (günü değişmektedir)
01 Mayıs Labour Day
07 Haziran Sette Giugno
29 Haziran St Peter and St Paul (L-Imnarja)
15 Ağustos The Assumption (Santa Marija)
08 Eylül Our Lady of Victories
21 Eylül Independence Day
08 Aralık Immaculate Conception
13 Aralık Republic Day
25 Aralık Christmas Day
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git