Malta’da gezilecek görülecek yerler

Malta’da gezilecek görülecek yerler
11 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 10.036 kez okundu.

Malta adasında yapılacaklar Listesi :

Bu listeyi yaparken olabildiğince objektif olmaya çalıştık, farklı kaynaklardan araştırmalar yaptık. Umarız keyifle okursunuz.

İLK 5;

1. “Paceville” gece klüplerine gidin ve geç saatlere kadar eğlenin.

2. Taze balık ve rahatlatıcı bir atmosfer için “Marsaxlokk” balıkçı köyünü ziyaret edin.

3. Malta’da bir geleneksel “Festa (dini bayram)” yaşamadan geri dönmeyin! bu tıpkı Paris’e gidip Eyfel kulesine gitmemek gibi olur..Bütün şehir etrafınızda, havai fişekler atılır. Herkes çok keyiflidir, çok neşelidir. Malta’da Festa nesiller boyu devam etmektedir. Köy yaşamı için bir gelenektir. Eğlenmek içinde harika bir fırsattır. Yıl boyunca bir sürü Festa vardır!

4. Binlerce yıl önce oluşturulan “Hypogeum‘u” bu atmosferik yeraltı odalarını ziyaret edin.

5. “Hagar Qim, Mnajdra ve Tarxien Tapınakları” gibi Antik tapınakları mutlaka gidin görün ve araştırın.

[reklam1]

EN İYİ 5

6. Başkent “Valetta‘ya” gidin! Orada “Grand Master Sarayı” ve St John’un Co-Cathedrali” ziyaret edin.

7. Bir plajda uzanın! Genellikle en iyi olanları kuzeydedir. “Paradise Bay ve Mellieha plajlarını” kesinlikle tavsiye ederiz.

8. Feribotla “Comino‘ya” gidin. Daha iyisini yapmak için orada “Blue Lagoon‘a” gidin ve kalabalığa karışın.

9. Sessiz şehir lakabıyla “Mdina‘yi” Ziyaret edin. Mdina adanın tam ortasında, denizden uzaktır. Maltalılar bu şehre “Medina” derler.

10. Malta’dan konforlu gemilerden biriyle “Gozo adasına” gidin. Özellikle Gozo adasının “başkenti Victoria‘yı” ve “Dwejra‘deki” çarpıcı kaya oluşumlarını görmelisiniz.

 

Diğer önerilerimiz şunlardır;

11. Dalış (Malta,Dünya sıralamasında en gözde dalış yerlerine sahip olması açısından 3. sıradadır)

12. Ramla Bay (Gozo adasındaki en popüler kırmızı kumlu plajdır, buraya gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz)

Ramla Bay - Gozo adasındaki en popüler kırmızı kumlu plajdır, buraya gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz

Ramla Bay – Gozo adasındaki en popüler kırmızı kumlu plajdır, buraya gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz

13. Vittoriosa: 3 cities (Cottonera Malta’nın bir şehridir. Birbirine komşu 3 şehirden oluşmaktadır. Bu 3 şehrin adı; Cospicua (aka Bormla), Vittoriosa (aka Birgu) ve Senglea (aka L’lsla) dır. Bu şehirler tek tek isimleri ile değilde “3 şehirler (three cities)” olarak herkesçe bilinmektedir. Bu 3 şehirden en çok nüfusa sahip olanı Senglea’dır. Senglea şehri ismini ünlü inşaat ustası Claude De La Senglea’dan almıştır. Birgu şehri ismini, Osmanlı Döneminden almıştır. Osmanlı’nın Malta’yı kuşatması sonrası (1565) bu şehrin adı Birgu olmuştur. Diğer şehir Bormla’nın ismi de, Grand Master Marc Antonio Zondadari tarafından 1722 senesinde verilmiştir. Günümüzde bile Cottonera şehri, Malta halkı tarafından Birgu (Borgo) ismiyle anılmaktadır. Bu şehir Malta adasının ticaret bölgesidir.)

14. Mosta Dome (burası Dünya’daki 3. büyük kilisedir, bu kilise Mosta şehrindedir, buraya otobüsle ulaşım mümkündür)

15. Popeye Village-Temel Reis Köyü (Meşhur Temel Reis filminin çekildiği köydür, burası çok şirin bir yerdir. Arkeolojik ve Kültürel açısındanda çok değerlidir. 1979 yılında Robin Williamsin burada çevirdiği filmin seti hiç bozulmadan hala korunmaktadır. Köy Anchor Bay’da Mellieha’nın batısındadır. Buradaki evlerden bazıları temel reis filmden figürlerle süslenmiştir. Bazı zamanlar burada kukla tiyatrosu gsterimi yapılır. Mediterraneo Marine Parkta birçok deniz hayvanı (yunus, fok balığı vb.) bulunur. Bu hayvanlarla eğitmenleri özel showlar yaparlar. Film setini gezebilirsiniz, ayrıca oyun parkında eğlenebilirsiniz)

16. The Malta Experience (Malta’nın tarihi hakkındaki filmin sunumudur, izlemenizi tavsiye ederiz)

17. Ghar Dalam Cave (tarih öncesi bu mağara, günümüzde birçok soyu tükenmiş hayvana ev sahipliği yapmaktadır)

18. Blue Grotto (Pitoresk bir oluşum olan Mavi Mağara ismi ile anılan bu deniz mağaraları adanın batı kıyısındadır, buraya Zurrieq şehrinden otobüsle gelebilirsiniz. ve buraya geldiğinizde mağarayı keşfetmek ve bol bol resim çektirmek isterseniz, tekne turuna katılmalısınız, çok eğlenceli olacaktır)

19. Dingli Cliffs (bu kayalıklar daha doğrusu uçurum adanın batısında yer alır. Ve görülmeye değer pitoresk manzaralardır! Buraya vardığınızda kendinizi fresh hissedeceksiniz. Bu rahatlık hissi ile manzarayı seyretmek için yanınızda bir şişe şarap getirebilirsiniz… Buraya tur otobüsleri veya yerel otobüs hattı ile gelebilirsiniz)

20. Fort Rinella (Başkent Valletta’daki Grand Harbour limanı üzerine İngilizler tarafından inşa edilen görkemli bir kaledir)

21. Palazzo Parisio (burası konak saraydır, buraya giriş ücretsizdir. Burası Mosta şehri yakınındaki Naxxar kasabasında yer almaktadır. Naxxar kasabası yaşamak için güzel ve sakin bir yerdir. Bu konak yüzyıllar önce inşa edilmiş görkemli bir evdir. Biraz temiz hava almak isterseniz, burası adanın tam ortasında adete küçük bir cennet. İçersinde güzel bahçeleri var ve burada yalnız kuş sesleri gürültü yapar.. Dilerseniz burada dolaşırken meşhur ikindi çayı veya soğuk birşeyler içebilirsiniz. Burası o kadar sakindir ki burada dolaşırken kendinizi Miss Marple gibi hissedebilirsiniz (Miss Marple hakkında hatırlatma; Jane Marple, Agatha Christie tarafından yazılmış kurgusal İngiliz amatör bir dedektif  karakteridir. Hercule Poirot ile birlikte, Christie’nin ünlü karakterlerinden biridir.Kendisi 12 romanda ve 8 kısa öyküde boy göstermiştir.Jane Marple Agatha Christie’nin ilk olarak Ölüm Çığlığı romanında, son olarak da Uyuyan Ölüm isimli romanında yer almıştır. İşte bu Miss Marple karakteri film ve dizilerde; Margaret Rutherford, Angela Lansbury, Helen Hayes, Joan Hickson, Geraldine McEwan, Julia McKenzie gibi ünlü aktristlerce canlandırılmıştır. Sanırım Miss Marple karakteri gözünüzde canlandı J Ayrıca bu görkemli konağa, turisler derin Cart Ruts oluşumlarını görmek (at arabası izleri gibi) ve bisiklete benzeyen iki tekerlekli bir araç olan segways’ler ile gezmek için gelirler)

22. Yunuslarla Yüzme (Meditteraneo Marine Park‘ta yunuslar ile yüzebilirsiniz, çok keyiflidir..)

23. Ta Qali Craft Village (bu köyde hediyelik eşya ve elişi yöresel eşyalar satın alabilirsiniz, üstelik fiyatları uygundur. Ayrıca bu köyle ilgili şunu bilmenizi isteriz; Bu köy 2. dünya savaşında terk edilmiş bir havaalanının yerine inşa edilmiştir ve konum olarak Malta’nın tam merkezindedir)

24. Yüzmeyi ve güneşlenmeyi sevenler için Güneş – Kum – Deniz önerisi!

Aşağıdaki listede “Malta’daki popüler olan geniş kumsallar ile gizemli ve küçük kayalık koyların isimlerini bulabilirsiniz;  isimlerini buraya ekledik;

 

[reklam3]

Kuzeyindeki Kumsallar

Anchor Bay (kayalık) : Körfezin kenarında ve Malta’nın en büyüleyici koylarından biridir.  79 senesinde Robin Williams’ın oynadığı “Popeye” bizim bildiğimiz ismi ile Temel Reis’in çekimlerinin yapıldığı Sweethaven Village (Tatlı cennet köyünün) diğer adıyla Popeye Village’tadır. Günümüzde burası küçük bir oyun parkı ve turislerin eğlence merkezi haline gelmiştir.

Dalmak için güzel bir tercihtir. Deniz sakin olsa da, iyi ve deneyimli yüzücüler için daha uygundur!

Armier Bay & Little Armier (kumlu): Doğrudan Malta’nın kuzey kesiminde yer alan bu şirin kumsalların yüzü, Comino adasına bakmaktadır. Burada 2 kumsal vardır. Küçük olanı, adından da anlaşılacağı gibi Little Armier olarak adlandırılır.  Her iki plaj için ayrı gidiş yolu vardır. Ayrıca Armier Bay  yakınlarında piknik ve barbekü imkanı vardır. Burada deniz çok güzeldir; tıpkı krital berraklığındadır.  Ailelerin çok tercih ettiği kumsallardan biridir.

Fomm ir-Rih (çakıl taşlı): Malta’nın kuzey batı kesimindedir.  Uçurum ve vadilerin çevrelediği bu kumsal , adeta saklı kalmış bir cenneti anımsatır. Buraya geliş, biraz engebeli bir patika arazi yolu üzerinden mümkündür..  Deneyimli ve maceracı gruplar için idealdir. Ancak tekne ile gelmek daha kolay ve rahat olacaktır..

Ghajn Tuffieha (kumlu):  Malta dilinde Apple’s Eye Türkçe ismi Elmanın Gözü isimli bu kumsal , Golden Bay’ın komşusudur ama daha ufağıdır.  Bu plaja ulaşmak için yaklaşık 200 kadar basamak çıkmanız gerekir. Daha popüler plajlardan kaçmak için ideal bir tercihtir. Bazı insanlar buraya sırf spor olsun diye gelirler..  İnce plaj kumludur.  Çevredeki kil kayalıklardan kaynaklı denizi bazen bulanık görülsede gerçek bir Akdeniz suyudur, genelde temizdir ve dibini net bir şekilde görebilirsiniz.

Gnejna Bay (kumlu): Malta’nın kuzey batısındaki 3. Kumlu plajıdır (Ghanjn Tuffieha -Golden Bay ve Gnejna Bay 3 koylar olarak da bilinir). Ghajn Tuffieha ve Golden Bay’a bir kaç dakikalık yürüyüş mesafesi kadar yakın ama arada bir bağlantı yolu olmadığından, bu kumsallara araçla “Mgarr” yolu üzerinden yaklaşık 20 dakika yol mesafesi uzaktadır.   Gnejna Bay, içlerinde en güzeli ancak turistler tarafından pek tanınmış değildir. Turist kafilesinden kaçmak için burası idealdir!

Golden Bay (kumlu): Ghanjn Tuffieha ve Gnejna Bay arasındaki en popüler ve en büyük olanıdır. Kumu çok güzeldir. Deniz biraz daha derindir. Çevresinde plaj voleybolu, plaj futbolu oynanabilir. Bu plajda gerekli her şey elinizin altındadır. Restaurant, bar, su sporları, şemsiye, şezlong..  Biraz ilerisinde 5 yıldızlı Radisson Sands Otel olduğunda akşam saatlerinde de yapacak bir şeyler vardır.. Ayrıca günbatımı burada muhteşemdir. Aileler barbekü yapar, öğrenciler plaj partisi düzenler ve grup arkadaşlar küçük bir ateş yakıp çevresinde oturur..

Mellieha Bay (kumlu): Malta’nın en popüler ve büyük koylarından  biridir. Bazı insanlar burayı “Ghadira” adı ile bilirler. Çocuklar ve yetişkinler için ideal su sporları vardır.  Burası 3 plaj şeklinde ayrılır; orta plajın kumu en uzun olduğu için turistler burayı daha çok tercih eder..

Mgiebah Bay (kumlu): Burası adeta küçük gizli kalmış bir define adasına benzer. Geliş yolu güç olduğundan, çok kalabalık olmaz. Eğer buraya gelme şansınız olursa, karşınızda Akdeniz’in en güzel koyunun tablosunu seyrediyor gibi hissedeceksiniz..

Mistra Bay (çakıl taşlı): Turist akımına en sık uğrayan kumsallardan biridir.. Denizin girişinde yeşil bir vadi görünür.. kumsal çok büyük değildir.. Plajın karşısında yemek yenecek restaurant bulabilirsiniz.

Paradise Bay (kumlu): Malta’nın kuzey ucunda, kapısı kapalı içinde gizli kalmış bir hazineyi andıran bu sevimli koya, Cirkewwa feribotu veya araçla gelebilirsiniz. Arabayla gelenler  yukarısındaki otoparka araçlarını park edebilirler.. Engebeli bir arazi tarafından çevrelenen Paradise Bay,  Gozo ve Comino adalarının müthiş manzarasıyla sizi büyüler.. Çevresinde yiyecek , içecek bulabilirsiniz, barbekü yapabilirsiniz.. hatta su sporları gibi aktivitelerde vardır.. Samimi bir havası vardır. Arkadaşlar ve çiftler için idealdir..

Sliema & St. Julian’s Coast (kayalık): tüm sahil yolu restaurant, cafe ve alışveriş mağazaları ile doludur. Deniz temizdir, ve yüzmek için güvenlidir.. Yazın çok kalabalıktır. İnsanlar buraya yürüyüş yapmaya da gelirler.. Sosyalleşmek için buraya gitmenizi tavsiye ederiz.

St. George’s Bay (kumlu):  Burası St. Julian’s bölgesindedir.  Son birkaç yılda büyük bir kumsala dönüşmüştür.  Malta’nın güneyindeki ada ile karıştırılmamalıdır. Burası her daim gece-gündüz kalabalıktır.  Çevresinde 5 yıldızlı bir otel vardır.  Turistler için çok popüler, ancak Maltalılar için daha az popülerdir. .Malta’nın önde gelen gece klüplerine yakınlığından dolayı gençlerin sosyalleşme ve buluşma noktası haline gelmiştir.

 

Güneydeki Kumsallar

Ghar Lapsi (kayalık): Popüler Blue Grotto magarasına yakın konumdadır. Birkaç küçük alandan oluşan düz bir kayalık üzerinden başka güneşlenecek yeri yoktur. Burası daha çok yüzmek isteyenler için daha popüler bir yerdir. Çevresinde balıkçı teknesi tipi evler, popüler bir restaurant ve bar vardır.  Ayrıca çevresindeki arazi yürüyüş ve kaya tırmanışı için idealdir.

Peter’s Pool (kayalık): Burası derin bir havuza benzemektedir. Derin olmasa görünüşü itibariyle deniz mi havuz mu karıştırabilirsiniz  J Sadece iyi yüzücüler için idealdir, çünkü atlayarak burada yüzebilirsiniz. Deniz burada kristal gibi parlar. Mavinin yeşilin her rengini görebilirsiniz.. Düz kayalar ideal güneşleme imkanı sağlar.

Pretty Bay (kumlu): Pretty Bay, Birzebbuga’dadır.  Birzebbuga Village, Marsaxlokk köyüne yakın ve Başkent Valetta’dan  8 mil kadar uzaktadır. Pretty Bay’ın geniş kumlu bir plajı vardır.  Burası tüm yaş grupları ve tüm yüzücüler için  idealdir. Sahile bitişik yolda bir sürü cafe, restaurant, bar, mağaza ve büfe vardır.  Yazın çok kalabalıktır.

St. Thomas Bay (kumlu-kayalık): Bir sahil köyü olan Marsaskala’dan yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.  Henüz turistik bir çevresi olacak kadar gelişmiş değildir. Burası Maltalı ailelerin uğrak yeridir. Deniz çok temizdir. Bol bol deniz kestanesi görebilirsiniz..

 

Gozo Adasındaki Kumsallar

Dahlet Qorrot (kayalık): Gozo adasının kuzeyinde küçük sevimli bir koydur. Sahil plaj bölümünde fazlaca kayık olduğundan,  buranın yolu kolay erişim  için asfalta dönüştürülmüştür. Yaz aylarında açık bir küçük bir bar burada hizmet verir. Bu kumsalda güneşten korunmak için şemsiye yoktur ancak çevresindeki küçük kaya ve mağaralar şemsiye vazifesi görmektedir.

Dwejra (kayalık): Malta adasındaki muhteşem ve güzel yerlerden biridir! Azure Window’un hemen yanındadır. Azure Window, Gozo adasının batı kıyısında ilginç bir kaya oluşumudur, doğal bir kemerdir..  İstanbul’daki su kemerlerine benzer; kemerin bir ayağı suda, bir ayağı kıyıdadır.  Azure Window, Mavi Pencere demektir. Gerçekten de mavi bir pencereden bakıyor gibi hissedersiniz bu kemerin önünde durduğunuzda..  Azure Window ,  buradaki diğer 2 meşhur kumsal; Dwejra ve Inland Sea ( iç deniz)’ye çok çok yakındır.  Inland Sea ve  Azure Window’un yakın olduğu diğer nokta Blue Hole , Gozo adasının en meşhur dalış meskenleridir.

Yasadışı olmasına rağmen, insanlar Azure Window’da kayalıklardan dalış yapmaya gelirler . Hatta Youtube sitesinde Azure Window’a dalış yapmaya gelenlerin videolarını bulabilirsiniz.. Ayrıca Azure Window; Clash of the Titans (1981) “Titanların Savaşı”,  The Count of Monte Cristo (2002) “ Monte Cristo Kontu” gibi önemli daha bir çok filme sahne olmuştur..

Hondoq ir-Rummien (çakıl taşlı-kumlu): Gozo adasının güney kıyısında kumlu çakıl taşlı şirin bir plajdır. Burada deniz masmavidir , kristal gibi parlak ve berraktır. Engebeli kıyı şeridinde keşif  için bekleyen küçük mağaraları vardır..  Burası dalgıçların ve serbest dalıcıların şnorkelleri (dalarken nefes almayı sağlayan nefes borusu) ile dalmaları için idealdir. Maltalı aileler akşamları buraya barbekü yapmaya gelirler.

Marsalforn (kumlu-kayalık): Burası Gozo adasının en gelişmiş ve en büyük sahil beldesidir. Burada birçok otel, restaurant ve cafe vardır. Kalabalık, canlı ve doğal güzelliklerle süslü bir atmosferi vardır. Burası yüzmek için temiz ve güvenlidir. Burada ayrıca şirin bir liman yatı vardır.

Mqarr ix-Xini (çakıl taşlı): Buraya uzun bir yürüyüş sonrası ya da aracınızla gelebilirsiniz. Burada 17. yy’dan kalma bir kale bulunmaktadır.  Burada  denize inen derin bir kayalık olması nedeniyle dalgıçlar için uygun bir kumsaldır.

Ramla Bay (kumlu): Burası Malta’nın şüphesiz en güzel ve en popüler kumlu plajıdır. Ayrıca Ramla Bay plajında bembeyaz Meryem Ana heykelini görürseniz şaşırmayın..

San Blas (kumlu): Gozo adasının en iyi kumlu plajlarından biri olan Ramla il-Hamra Bay’ın küçük kardeşidir. Tıpkı Ramla Bay plajında olduğu gibi burada da kum kırmızımsı- altın rengidir.  Ancak Ramla Bay’dan çok uzaktadır. Buraya ulaşmak için uzun bir mesafe yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Wied il-Ghasri (çakıl taşlı): Bu kumsala vardığınızda resmini çekip internetteki profil sayfanıza ekleyin veya arkadaşınıza sms olarak gönderin. Çünkü görüntüsü itibariyle tam bir kartpostal! Bu koy çok küçük ama çok fazla şirindir.. Burada ki su altı mağaraları dalgıçlar için harikadır.

Xlendi Bay (kumlu-kayalık): Malta adasının en canlı ve resmedilmeye değer koyudur. Burası için küçük bir turizm beldesi diyebiliriz. Burası çok büyük bir yer değildir. Ancak buraya ulaşmak için körfezin her iki tarafından da yol vardır. Aynı zamanda günbatımının izlenebileceği ender yerlerden biridir. Çevresinde manzaralı güzel restaurantlar da vardır.

 

Comino Adasındaki Kumsallar

Blue Lagoon (kumlu-kayalık): Buraya gelip te etkilenmeyecek kişi yoktur..  Maltalılar ve turistlerin en sevdiği yerlerden birisidir. Güneşlenmek ve dalmak için çok idealdir. Suyu çok temiz ve berraktır.

 

Umarız bu liste size Malta’da yapmak istediklerinize dair bazı fikirler verir. Ama unutmayın, daha yapılacak çok aktivite ve görülecek çok yer var!  şimdiden bol eğlenceler ve iyi yolculuklar dileriz..

 

Malta Dil okulları Başvuru ve Kayıt işlemleri

Malta dil okulları ücretleri için bilgi almak ve kayıt işlemleri için lütfen iletişim Formunu  doldurunuz.

Daha hızlı bilgi almak için bize 444 1 287 veya 0 535 712 07 90 no’lu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git